OPPDATERT: Uttakskriterier til VM Taekwondo Poomsae 2026

Publisert 10.10.2025
Redigert 02.12.2025

Ønsker du å bli vurdert for uttak til poomsae VM i 2026? Utøvere og lag som ønsker å bli vurdert må søke om dette innen 31. januar 2026. Utøvere/lag som ikke har søkt om VM-deltakelse innen fristen, vil ikke bli vurdert for uttak. Forbundet stiller ikke krav til at utøvere og lag må følge samlingene til landslagskoordinator, men det vil være egne obligatoriske samlinger kun for uttatte utøvere i den siste oppkjøringsfasen til VM.

Datoer oppdatert 2. desember, se nederst

Søk om å bli vurdert for VM-uttak 2026 her (iSonen)

 Sportsavdelingen i kampsportforbundet er i samarbeid med toppidrettskomitéen nå i sluttfasen med rekruttering av ny landslagskoordinator for taekwondo poomsae. Informasjon om dette engasjementet vil bli annonsert i løpet av kort tid. I mellomtiden ønsker vi å tidlig kommunisere uttakskriterier for neste års VM, slik at utøvere og klubber kan forberede seg for neste sesong.

Neste års verdensmesterskap i Korea vil delvis dekkes for uttatte utøvere. Kampsportforbundet har satt av en fordelingspott til norske deltakere, der forbundet tar hånd om påmeldingsavgift, landslagsbekledning og offisielt deltakerhotell. Utøver/klubb står for booking og betaling av flyreise. Eventuelle gjenværende midler i fordelingspotten vil fordeles på å dekke flyreise til Korea.

 

Oppdaterte uttakskriterier og poengsystem

I 2025 NKF skjerpet i kravene for deltakelse i internasjonale mesterskap, der det skal være et berettiget mål om å kjempe om topp 10-plassering i mesterskap for uttatte utøvere. Utøvere som stiller for Norge skal fortrinnsvis ha en vinningsprosent i dueller på 50% eller høyere (vunnet fler enn tapt). I verdensmesterskapet 2026 er aldersklassene junior, U30 og U40 økonomisk prioritert.

Da Norge kun har én plass i hver klasse under VM vil det være den norske utøveren/laget som har tatt minst én medalje i et europeisk G-stevne i sin klasse* de siste 12 mnd (1 år) før VMs åpningsdag og har flest poeng i sin klasse basert på kriterier under som vil bli tatt ut til mesterskapet. Når endelig dato for VM er satt oppdaterer vi kriteriene med gjeldende uttaksstevner.

*det stilles krav til minst 8 utøvere/lag i klassen ved bronsemedalje i G-stevner / 6-7 utøvere krever sølv / 4-5 utøvere krever gull.

 

Generelle krav

  1. Utøver må være norsk statsborger med norsk pass.
  2. Utøver må være aktivt medlem i klubb tilsluttet NKF.
  3. Utøver må ha gyldig WT-global lisens og Kukkiwon-sertifikat.
  4. Utøver må ha godkjent konkurransedrakt for WT poomsae iht. alder/kjønn.
  5. Utøver må signere og etterleve punktene i NKFs spilleregler kontrakt for landslagsutøvere.
  6. Utøver må ha gjennomført Antidoping Norges Ren Utøver-program.
  7. Deltakelse i kvalifiseringsstevner og obligatoriske samlinger dekkes av klubb/utøver.
  8. Bestått kravene i kampsportforbundets forenklede fysiske testbatteri for landslag. Fysiske tester arrangeres på samling.
  9. Utøvere/lag må ha vunnet medalje i enten Nordisk mesterskap eller NM 2026.
  10. Delta på en oppkjøringssamling med landslagskoordinator til VM etter uttak (obligatorisk)
  11. DIREKTE UTTAK: Utøvere med medaljer fra forrige offisielle mesterskap vil være direkte kvalifisert til samme klasse i det påfølgende års mesterskap. For VM 2026 gjelder dette Sky (junior herrer individuell) og Østli & Kjødnes (U30 mixed par).

Poengkriterier felles (alle klasser):

  1. 7 (gull), 5 (sølv) og 3 (bronse) poeng for medalje i Nordisk mesterskap
  2. 1 poeng for deltakelse i Nordisk mesterskap
  3. 3 (gull), 2 (sølv), 1 (bronse) poeng for medalje i NM

Poengkriterier KO-system, krav om vunnede dueller fra R64 for å oppnå poeng:

  1. 1 poeng for duellseier i R64 i europeisk G-stevne (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)
  2. 2 poeng for duellseier i R32 i europeisk G-stevne (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)
  3. 3 poeng for duellseier i R16 i europeisk G-stevne (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)
  4. 4 poeng for duellseier i R8 (QF) i europeisk G-stevne (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)
  5. 5 poeng for duellseier i SF i europeisk G-stevne (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)
  6. 6 poeng for duellseier i FINALE i europeisk G-stevne (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)
  7. +12 poeng for gull i europeisk G-stevne med flere enn 8 i klassen / +6 poeng med færre enn 7 i klassen (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)
  8. +8 poeng for sølv i europeisk G-stevne med flere enn 8 i klassen / +4 poeng med færre enn 7 i klassen (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)
  9. +4 poeng for bronse i europeisk G-stevne med flere enn 8 i klassen / +2 poeng med færre enn 7 i klassen (inkl. London Open, dersom dette ikke får G-status)

Cutoff-system:

  1. 2 poeng for innledende runde i europeiske G-stevner
  2. 4 poeng for semifinale i europeiske G-stevner
  3. 6 poeng for finale i europeiske G-stevner
  4. +12 poeng for gull i europeiske G-stevne med flere enn 8 i klassen / +5 poeng med færre enn 7 i klassen
  5. +8 poeng for sølv i europeiske G-stevne med flere enn 8 i klassen / +3 poeng med færre enn 7 i klassen
  6. +4 poeng for bronse i europeiske G-stevne med flere enn 8 klassen / +1 poeng med færre enn 7 i klassen

*i tilfeller ved stevner med kombinerte cutoff og KO-systemer gis det poeng for innledende runde + videre poeng som i KO-system fra QF.

 

Poengene regnes ut fra Croatia Open 2025 frem til Austrian Open 2026.

Poengene for utøvere som har søkt om uttak til VM ajourføres etter hvert poenggivende arrangement av landslagsledelsen.

Poenglikhet

Dersom én eller flere utøvere/lag som har bestått alle uttakskriteriene får like mange poeng i uttaksperioden, vil utøveren med høyest WT-ranking ved uttaksdato bli tilbudt VM-plassen (U30/U40 individuell). Utøvere i junior -og lagklasser som har bestått uttakskriteriene, men ikke har ranking vil ved eventuell poenglikhet tas først ut basert på høyeste medaljevalør, dersom det fortsatt står likt er det høyeste vinningsprosent i dueller gjennom G-stevner de siste 12 mnd, ved fortsatt likhet tar landslagsledelsen ut laget.

Tentativ terminliste per 2. desember 2025

  • 11. oktober: Croatia Open G1, Zagreb (CRO)
  • 29.-30. november 2025: Presidents Cup Europe G3, Innsbruck (AUT)
  • 24. januar 2026: Nordisk Mesterskap, Skanderborg (DEN)
  • 21. Februar 2026: German Open G1, Wiesbaden (GER)
  • 1. mars 2026: Bulgaria Open, Sofia (BUL)
  • 24. mars 2026: Turkiye Open, Antalya (TUR)
  • 5. april: Skopje Open, Skopje (MCD)
  • 11. april 2026: NM, Oslo
  • 2.-3. mai: London Open, London (GBR
  • 21. juni: Austrian Open, Innsbruck (AUT) *cut-off/siste kvalifiseringsmulighet til VM
  • 22. juli: Korea Open, Chuncheon (KOR)
  • 16.-20. september: Poomsae VM 2026, Chuncheon (KOR)